Jubileusze

przez | 5 września 2008

 JUBILEUSZ-10lecia

Plany dotyczące obchodów jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia.
Jubileusz planowany jest na ostatni weekend października b.r.

Dzień pierwszy
Obchody rozpoczną się spotkaniem pracowników Hospicjum oraz specjalnie na tę okazję zaproszonych gości z młodzieżą.
Będzie to również podziękowanie dla wszystkich młodych ludzi, którzy przez 10 lat aktywnie włączali się w pracę w Hospicjum.
Dzień drugi
Drugiego dnia odbędzie się VI Kluczborska Konferencja Medycyny Paliatywnej organizowana dla lekarzy, zespołów medycznych oraz wolontariuszy pracujących z ludźmi nieuleczalnie chorymi.
Dzień trzeci
Trzeci dzień będzie podsumowaniem obchodów Jubileuszu oraz 10-ciu lat funkcjonowania Stowarzyszenia.
Zakończy go wieczorny koncert Natalii Kukulskiej z zespołem oraz chóru Sound’n’Grace. Koncert poprowadzi Conrado Moreno.

Już teraz serdecznie Was zapraszamy!!!

————————————————————————————————————————————

 JUBILEUSZ-5lecia

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem ”

Gabriel_Garcia_MarquezGabriel Garcia Marquez

 

Zarząd Stowarzyszenia „Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio” w związku z obchodzonym w 2008 roku jubileuszem 5-lecia powstania Stowarzyszenia, pragnie z całego serca podziękować wszystkim Darczyńcom, Sponsorom, Wolontariuszom za pomoc w rozwoju dzieła naszego Hospicjum. To dzięki Wam możemy rozwijać się i obejmować opieką coraz większą ilość chorych i cierpiących z całego powiatu kluczborskiego, a nawet spoza niego. To dzięki Wam możemy dzisiaj pomagać osieroconym dzieciom, poprzez zakup odzieży na zimę, wyprawek szkolnych, biletów miesięcznych itp. Dzięki Waszej dobroci i wsparciu możemy pomagać naszym chorym za pomocą nowoczesnego sprzętu medycznego. To dzięki Wam, nasze Hospicjum może się tak dynamicznie rozwijać.

Za wszystko, dziś po pięciu latach działalności – dziękujemy.

„Gdy moje życie mierzy się już tylko
W miesiącach, tygodniach, dniach i godzinach,
Pragnę być wolny od bólu,
Od życia niegodnego, od samotności.
Gdy już ofiarowałeś mi dłoń,
Gdy już ofiarowałeś mi miłość,
Daj mi odejść w pokoju,
A mojej rodzinie pomóż zrozumieć.”

 

W 2008 roku minęło 5 lat od chwili rejestracji naszego Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli od chwili kiedy Stowarzyszenie otrzymałoosobowość prawną.

W dniach 5 i 6 września 2008 dzięki uprzejmości Pana Burmistrza Jarosława Kielara w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Kluczborku, mogliśmy uroczyście obchodzić jubileusz naszego powstania.

Pierwszy dzień jubileuszu poświęcony był działalności Stowarzyszenia i powołanego przez Stowarzyszenie NZOZ „Hospicjum Domowe Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio”, oraz roli jaką odgrywa opieka hospicyjna w społeczeństwie. Gościliśmy w tym dniu Ks. dr Jana Kaczkowskiego Dyrektora Hospicjum w Pucku.W swoim wykładzie „Co opieka paliatywno-hospicyjna może zaoferować społeczeństwu i służbie zdrowia” przedstawił w bardzo wyraźny sposób możliwości jakie daje opieka hospicyjna chorym i ich rodzinom, a także bardzo ważną rolę jaką odgrywa współpraca z ośrodkami samorządowymi na terenie na którym działa hospicjum. W swoim wykładzie Ksiądz Jan dużo miejsca poświęcił także omówieniu współpracy ośrodków hospicyjnych z młodzieżą działającą na zasadzie wolontariatu. Pokazał jak ważną i owocną jest taka współpraca.

W drugiej części konferencji Prezes Stowarzyszenia – Sławomir Kołecki przedstawił prezentację pod tytułem „Stowarzyszenie „Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio” – historia, teraźniejszość, przyszłość” w której zaprezentował początki Stowarzyszenia, aktualną sytuacją przez pryzmat liczby pacjentów, wysokości kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, wsparcia ośrodków samorządowych powiatu kluczborskiego, a także zaprezentował plany na przyszłość, związane z rozpoczętym wespół z Siostrami elżbietankami procesem tworzenia hospicjum stacjonarnego w budynku po byłym szpitalu wewnętrznym w Wołczynie.

O godzinie 18.00 odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku uroczysta Msza św. w intencji naszego Stowarzyszenia, celebrowana przez Księdza Jana.

W pierwszym dniu naszego jubileuszu zaszczycili nas wspaniali Goście., m.in. Starosta kluczborski Pan Piotr Pośpiech, Burmistrz Kluczborka Pan Jarosław Kielar, Burmistrz Wołczyna Pan Jan Wiącek, Zastępca Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia Pan Roman Kolek, samorządowcy powiatu kluczborskiego, szefowie kluczborskich firm, Dyrekcja i Nauczyciele Gimnazjum w Byczynie, przedstawiciele Sądu Rejonowego w Kluczborku, a także licznie zebrana młodzież, współpracująca z nami od wielu lat.

W tym dniu pod naszym adresem padło wiele ciepłych słów, gratulacji i podziękowań ze strony włodarzy naszego powiatu oraz zapewnień o współpracy. Z rąk Burmistrza Jarosława Kielara otrzymaliśmy nowoczesny i cenny dla nas nowy ssak medyczny, jako dar jubileuszowy dla Stowarzyszenia. Pan Dyrektor Roma Kolek w imieniu Dyrektora NFZ Opole, Pana Kazimierza Łukawieckiego przekazał słowa uznania za naszą pracę i dynamiczny rozwój Hospicjum, a także przekazał dar w postaci zwiększenia kontraktu Hospicjum. Ciepłe słowa gratulacjiskierowane zostały także ze strony Dyrekcji Gimnazjum w Byczynie i naszej wspaniałej młodzieży.

Drugi dzień jubileuszu skierowany był w stronę lekarzy, pielęgniarek, kapłanów i psychologów. W tym bowiem dniu w ramach jubileuszu zorganizowaliśmy Pierwszą Kluczborską Konferencję Medycyny Paliatywnej. Tematem Konferencji był „ Ból wszechogarniający u chorych w okresie terminalnym choroby nowotworowej wyzwaniem dla lekarzy, pielęgniarek, kapłanów, oraz rodziny i wolontariuszy hospicyjnych” .

Nasze zaproszenie przyjęli tak wspaniali prelegenci jak:

– Prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, wybitny Psychiatra, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, (Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Collegium Medium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu),

– Dr n.med. Jadwiga Pyszkowska (Kierownik Zakładu Medycyny i Opieki Paliatywnej ŚUM w Katowicach, konsultant wojewódzki w zakresie Medycyny Paliatywnej)

– Ksiądz Benedykt Zowada (wieloletni Kapelan Hospicjum w Katowicach).

Licznie zebrani lekarze, pielęgniarki, kapłani, psychologowie, nasi przyjaciele z różnych ośrodków hospicyjnych, w sumie ponad 130 osób, wzięło udział w ciekawych wykładach.

W pierwszym wykładzie Profesor Aleksander Araszkiewicz mówił w bardzo interesujący sposób o potrzebach i reakcjach psychicznych chorych na sytuację stanu terminalnego, a także o problemach komunikacji międzyludzkiej utrudniających zaspakajanie tych potrzeb, które są często źródłem cierpienia chorego.

W drugim wykładzie Ksiądz Benedykt Zowada opowiadał o potrzebach duchowych i społecznych chorych w okresie terminalnym oraz ich zaspakajaniu przez kapłana i otoczenie chorego. W swojej prelekcji nawiązał także do problemu bóluegzystencjalnego.

Jako trzeci Prelegent , Pani Doktor Jadwiga Pyszkowska mówiła o potrzebachbiologicznych (somatycznych) chorych w okresie terminalnym. Część swojego wykładu poświęciła także problemowi bólu fizycznego i standardach jego leczenia.

Na koniec głos zabrał Doktor Janusz Cholewiński, Kierownik powołanego przez Stowarzyszenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Hospicjum Domowe Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio”. Doktor Cholewiński wystąpił z wykładem pod tytułem „Dążenie do zaspokajania wszystkich potrzeb chorych terminalnie celem działania hospicjum, na przykładzie Hospicjum Domowego Św. Ojca Pio. Możliwości pomocy w hospicjum domowym”.

Ostatni dzień jubileuszu zakończył się uroczystą Mszą św. odprawianą przez Księdza Benedykta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.

W dniach 5-8 września w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa czynna była wystawa poświęcona pracy Stowarzyszenia i Hospicjum w ciągu minionych 5 lat. W dniach 9-20 września wystawa była prezentowana w Bibliotece Miejskiej w Kluczborku.

1

List gratulacyjny Bumistrz Wołczyna

2

List gratulacyjny Burmistrz Kluczborka

3

List gratulacyjny Hospicjum Czestochowa

4

List gratulacyjny Hospicjum Ostrów

5

List gratulacyjny Starosta Kluczborski

————————————————————————————————————————————

GALERIA ZDJĘĆ:

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Komentarze

komentarze